Erlangen

Erlangen je městem, které stojí za návštěvu. Nejmenší z velkoměst Bavorska má více než tisíciletou historii. V tomto městě piva se každoročně pořádají festivaly a zdejší trhy jsou pověstné svou pestrostí.

Erlangen

Barokní město, které vlastnil i Karel IV.

Vůbec první informace o tomto bavorském městě pochází z roku 1002. Tehdy toto místo neslo název Erlangon. Během své více než tisícileté historie zažilo město hned několik důležitých milníků. Třeba hned v roce 1361 byla ještě tehdy obec koupena císařem Karlem IV. V jeho okolí bylo o pár let později založeno město s mincovnou. Na začátku 15. století spravovalo město knížectví Kulmbach a rod Hohenzollernů.

Jedna z částí města byla v roce 1706 zasažena požárem. Oheň tehdy dokázal zničit celou část Altstadt. Ta ale byla bez zbytečného čekání opět postavena.

Na Erlangen měli vliv také Napoleonské války. Po Napoleonově vítězství v roce 1806 se město postupně dostalo pdo Bavorské království. Tehdejší dvě části, znovupostavený Altstadt a druhá část Neustadt byly sjednoceny do jednoho města.

Populární univerzita již od 18. století

Dominantou města je od 18. století univerzita Friedrich-Alexander-Universität. Ta byla v listopadu roku 1743 založena tehdejším markrabětem Friedrichem z Braniborska – Bayreuthu. V dnešní době se jedná o velmi populární univerzitu, kterou každoročně navštěvuje až 38 000 studentů.

Klidné období válek i záhadná smrt velitele vojsk

Druhá světová válka ovlivnila prakticky celý svět. Město samotné ji ale nijak výjimečně neprožívalo. Válka zde proběhla celkem v poklidu. A to dokonce i kapitulace tamějších německých vojsk. Ty pod vedením místního velitele Wernera Lorleberga 16. dubna 1945 vzdaly americké armádě.

Opředená tajemstvím zůstává smrt velitele německých vojsk. Ten zemřel v den kapitulace. Nikdo již však neví, zda se jednalo o sebevraždu, kterou po kapitulaci Lorleberg mohl spáchat. Existuje ještě varianta, že byl při vyjednávání německých a amerických vojsk zastřelen. Kde je pravda se ale pravděpodobně již nikdy nedozvíme.

Nejmenší bavorské velkoměsto s dlouholetou tradicí

Samostatné okresní město v bavorském vládním obvodu Střední Franky leží na okraji středofranské pánve. Zde pokračuje směrem na západ souběžně s řekou Regnitz.

Město se rozprostírá na 77 kilometrech čtverečních. Díky poměrně malému počtu obyvatel, je vůbec nejmenším velkoměstem Bavorska. V roce 2020 zde žilo přibližně 112 tisíc obyvatel. Hustota zalidnění je tak přibližně 1 500 obyvatel na jeden čtvereční kilometr.

Velkoměstem se město Erlangen stalo v roce 1974, kdy počet obyvatel překročil 100 tisíc. K překročení stotisícové hranice došlo i díky tomu, že v roce 1972 na základě okresní a obecní reformy došlo ke spojení zemského okresu Erlangen s okresem Höchstadt an der Aisch. Automaticky se město Erlangen stalo hlavním městem okresu a došlo ke zvětšení nejenom jeho rozlohy, ale také nárůstu počtu obyvatel.

Město rozdělené na dvacet částí

Dříve byl Erlangen rozdělen pouze na dvě části. To již nyní neplatí. Historické části byly doplněny o nově postavená sídliště a zastavěná území, která postupně dostala také svůj oficiální název. Územní členění čítá hned 20 městských oblastí.

Zábavné cestování i nejstarší historické budovy

Pro Čechy je město Erlangen velmi lukrativní lokalitou pro cestování. Nejedna z cestovních kanceláře nabízí zájezdy právě do této oblasti. Turisté jsou zde okouzleni především nádherným barokním středem města. V jeho samém srdci se nachází markraběcí zámek s dech beroucí zámeckou zahradou. Barokní styl doplňuje také nejstarší barokní divadlo jižního Německa, které bylo postaveno v roce 1718.

Na nejednom z tamějších náměstí pravidelně dochází k pořádání trhů, festivalů i kulturních akcí. Dominantou je i pivní muzeum. To jenom dosvědčuje, že je Erlangen skutečně jedním z měst, které lze charakterizovat právě tímto zlatavým mokem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno