Erfurt

Hlavní město německého spolkového státu Durynsko, které leží v samém středu Spolkové republiky Německo. To je Erfurt. Město, které si své prvenství v této spolkové zemi vydobylo díky rozloze, počtu obyvatel, ale také pro svou bohatou historii a nádherné nejen gotické stavby.

Erfurt

Od historie k současnosti

Erfurt je poměrně starým městem, které, podle archeologických výzkumů, bylo osídleno již v 5. století. Velkým milníkem pak byl rok 742, kdy zde bylo založeno biskupství svatým Bonifácem. Na začátku 9. století zde pak Karel Veliký založil tržiště, které bylo hojně využíváno ve století 14., kdy se město stalo hlavním obchodním místem s borytem barvířským, který se zde hojně pěstoval jako náhrada indiga.

Ve stejném století zde byla založena první a také jediná univerzita. S tou je již navždy spjat muž, kterého není asi třeba více představovat. Ve městě strávil více než 6 let teolog, mnich, katolický kněz a mimo jiné také kazatel Martin Luther.

Tragický osud při druhé světové válce

17. století se neslo ve znamení smutných událostí. Do černých barev se na několik let město zahalilo především kvůli probíhající morové nemoci. Městu Erfurt se ale nevyhnuly ani další tragédie, které ovlivnily současnou podobu města. Pomyslným milníkem je období druhé světové války. V té době došlo k vypálení tamější synagogy a odvlečení téměř tisícovky židů do koncentračních táborů. Válka ale ve městě napáchala další spoustu škod. Při bombardování zahynula spousta civilistů a také došlo k poškození mnoha historických památek. Až v roce 1991 se město dostalo do nynější situace a již více než 30 let je hlavním městem Durynska.

Unikátní památky

Erfurt je turisty hojně navštěvovaným místem. A to zcela právem. Dlouholetá historie dala vzniknout unikátním stavbám, které si v mnoha ohledech drží světová či evropská prvenství. Z ptačí perspektivy člověka okamžitě zaujmou věže kostelů, klášterů i kaplí, kterých je po celém městě rozeseto více než 50.

Jedinečný Kramářský most plný budov

Městem protéká řeka Gera, přes kterou zde bylo postaveno více než 140 mostů. Vyjmenovat všechny je prakticky nemožné, za zmínku ale stojí alespoň jeden z nich. A tím je most v českém překladu takzvaný Kramářský, který je jedinečný svým konceptem. Tento, asi nejznámější most v celém Erfurtu, si drží prvenství, co se týče nejdelší řady domů, které se v celé Evropě na jakémkoliv mostě nacházejí. Málokde totiž najdeme most, který by byl po obou dvou svých stranách lemován hrázděnými barevnými domy.

Na Krämerbrücku se jich dochovalo hned 32. Jedná se o obytné domy, které ve svých dolních patrech lákají k návštěvě kaváren, antikvariátů, různých butiků či galerií. Krása tohoto mostu je každoročně oslavována třetí červnový týden. Během letní sezóny je pak na mostě opravdu rušno.

Erfurt

Náměstí i městská radnice

Známým náměstím je Domplatz, kde se po vystoupání sedmdesáti schodů dostaneme k erfurtské katedrále. Od ní se pak po několika minutách lze přemístit na asi nejznámější erfurtské náměstí Fischmarkt, kde dodnes stojí radnice města, jejíž historie sahá na konec 19. století. Za zmínku stojí také několik renesančních domů.

Další stavbou, která si drží prvenství je pevnost Petersberg, která je nejrozsáhlejší pevností střední Evropy. Nezaujme jenom svou velikostí, ale ohromí také nádherným výhledem na město.

Erfurt

Výhledy, stavby a romantika

Erfurtem je městem, které bez jakýchkoliv pochyb stojí za navštívení. Toto místo, které je obydleno více než dvě stě tisíci obyvatel, si každého návštěvníka získá gotickými stavbami, netradičním mostem i místy, kde je vidět několik desítek věží z ptačí perspektivy. Každoročně se zde konají také oslavy Kramářského mostu či narozenin Martina Luthera.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno