Düsseldorf

Düsseldorf je významným a současně hlavním městem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Najdete ho v Západním Německu, asi 720 km od hlavního města ČR. I přes tuto celkem velkou vzdálenost patří Düsseldorf mezi vyhledávané turistické cíle, a to zcela právem. Město patří mezi místa s nejlepší životní úrovní, což by jistě potvrdil každý z asi 640 tisíc zdejších stálých obyvatel.

Düsseldorf

Významné místo pro mnoho oborů

Düsseldorf se nachází v podstatě ve středu regionu Porýní-Porúří, které je důležitým hospodářským místem Německa. Město si drží jedno z předních míst mezi dalšími ekonomickými, dopravními a kulturními centry našich západních sousedů. Düsseldorf je současně známé veletržní místo, které zastává významnou roli v mezinárodním obchodě, také bankovním a burzovním světě, módním průmyslu atd.

Výhodná zeměpisná poloha

Metropolitní město získalo své postavení mimo jiné i velmi šťastným umístěním. Byť se to tak historicky nemusí zdát. Zmínky o rybářské osadě ze 7. století vypráví o místě, kde se malá řeka Dussel vlévá do Rýna. Oblast byla v té době velmi bažinatá. Přesto se rychle osidlovala a městem Dusseldrop se stala už kolem roku 1135. V současné době se tak město rozkládající se na obou březích Rýna může pyšnit dvěma velkými přístavy, a dokonce i mezinárodním letištěm.

Centrum učenosti

Düsseldorf je také vyhlášeným městem vzdělání, a to i díky čtyřem vysokým školám, které zde sídlí. Za zmínku stojí například Univerzita Heinricha Heineho, slavného spisovatele, který odsud pochází.

Kam se vydat za kulturou?

Město je současně centrem velkého množství kulturních a uměleckých institucí. Mezi nejvýznamnější patří nedávno opravené muzeum umění Nordhein-Westfalen. Jeho předností je opravdu úctyhodná rozloha, muzeum se nachází ve třech budovách a má tak komfortní prostory k pořádání až velkolepých výstav. Zaměřuje se především na umělce 20. století, takže zde můžete vidět vzácné kousky třeba i od Matisseho, Klee, Rauschenberga nebo Picasse. Mimo to se muzeum věnuje i netradičním sbírkám a expozicím.

Historické muzeum Hetjens je zase známé velice výjimečnou sbírkou keramických výrobků, které zahrnuje období od starověku až po nynější dobu, a to nejen z Evropy, ale i z oblastí Afriky, Jižní Ameriky a Asie.

Které pamětihodnosti navštívit?

  • Mezi historické památky je třeba na první místo zařadit zámek Benrath. Jedná se o architektonický skvost, který byl postaven v 18. století a stal se centrem dvorního života v oblasti. Zámek a jeho zbudování důmyslně propojuje dobovou výstavbu se snahou začlenění přírody, takže jeho součástí je i zámecký park o rozloze větší jak 60 hektarů. V parku se navíc nachází Přírodopisné muzeum a muzeum Evropského zahradního umění.
  • zámek Benrath
  • Další stěžejní pamětihodností je kostel svatého Ondřeje, kterému se vyhnulo částečné zničení města během II. světové války. Kostel pochází z 18. století, pyšnit se může jedinečným vysokým oltářem nebo původními varhany.
  • V Düsseldorfu stával i hrad, který koncem 19. století vyhořel a zbyla z něj pouze jedna věž, které dnes slouží veřejnosti jako Námořní muzeum. Přestože se zde nyní žádný hrad nenachází, stále si můžete posedět na Hradním náměstí, které nabízí jedny z nejnádhernějších výhledů na řeku Rýn.
  • A pokud si budete chtít vodu užít opravdu důkladně, pak můžete vyrazit na Rýnskou promenádu. Tu lemuje celá řada podniků s občerstvením a je proto oblíbená nejenom u místních, ale především u turistů. Cestu dlouhou asi kilometr a půl si můžete projít v klidu pěšky, na kole nebo třeba na kolečkových bruslích.

Pro milovníky moderny

Pokud vás zajímá moderní architektura, pak se můžete zaměřit na řadu výškových budov ve městě. Nejvyšší 240 m vysoká je pak Rýnská věž. Slouží k praktickým účelům jako telekomunikační objekt, současně je zde ale umístěna i restaurace a ojedinělá vyhlídková terasa, ze které můžete pozorovat celé úchvatné okolí.

Düsseldorf nabízí něco pro každého

Düsseldorf je město, ve kterém stojí za to strávit spíš více dní. A pokud vás nezaujalo nic z umění a historie, můžete vyrazit i nákupy. Třeba na jednu z nejluxusnějších ulic Německa, bulvár Königsallee.

Königsallee

Bulvár si užijete ve dne i v noci a pokochat se můžete i vodním příkopem nebo dokonalou kaštanovou alejí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno