Durynsko (Thüringen)

Spolková země Durynsko (Thüringen) leží uprostřed Spolkové republiky Německo. Nacházejí se v něm města, která se významným způsobem zapsala do kontextu německých i evropských dějin, a to ve vědě, technice, umění i náboženství. Zalesněná krajina Durynska je zvlněna pohořím Durinský les. Hlavním městem Durynska je Erfurt.

Durynsko: Země uprostřed republiky

Třebaže zalesněná a Durynským lesem zvlněná krajina skýtá mnohé příležitosti k turistice, návštěvníky spíš zajímají města v Durynsku, a také jejich slavní rodáci.

Jena, to je pro celý svět Carl Zeiss, Jena - optické přístroje špičkové kvality.

Do Durynska lze přijet od severovýchodu ze Saska-Anhaltska, od východu ze Saska, z jihu od z Bavorska nebo ze západu z Hesenska.

V Durynsku žije přibližně dva a půl milionu obyvatel.

Chlouby Durynska

S Durynskem jsou spojeni velikáni německého národa, ale také jiné „ikony“ Německa:

 • ve Výmaru žil, pracoval a zemřel spisovatel a básník Johann Christoph Friedrich von Schiller a všestranně činný básník Johann Wolfgang Goethe.
 • V Eisenach se narodil Johann Sebastian Bach, ale rovněž se tu vyráběly německé automobily,
 • nazvané po zdejším hradu Wartburg.
 • Na něm přeložil Martin Luther do němčiny Nový zákon.
 • V Jeně v roce založil v polovině 19. století optik Carl Zeiss závod, jehož výrobky zná celý svět.

Chlouby Durynska připomínají památníky, expozice a muzea. Při jejich návštěvě lze ovšem zhlédnout i jiné zajímavosti durynských měst.

Zajímavá místa Durynska

 • Eisenach
  Na seznam objektů světového kulturního dědictví UNESCO byl v roce 1999 hrad Wartburg, který stojí nad Eisenachem. Pochází z 11. století. Na hradě žila a působila svatá Alžběta, útočiště zde nalezl Martin Luther, německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu („luteránství“), když překládal Bibli (Nový zákon) do němčiny. V Eisenachu se narodil hudební skladatel a virtuóz hry na klávesové nástroje Johann Sebastian Bach. Jeho barokní jsou dodnes v repertoáru každého dobrého varhaníka a posluchačům stále berou dech. V Eisenachu je Bachovo muzeum, muzeum porcelánu, a zajímavé novorenesanční museum s expozizí věnovanou Richardu Wagnerovi a dalšími exponáty. Automobilka, jejíž tradice sahá do roku 1897 a která v době NDR vyráběla slavné dvoutakty Wertburg stále funguje, ale vyrábějí se v ní Opely.
 • Erfurt
  Erfurt je hlavní město Dyrynska. Za středověku byl Erfurt bohaté univerzitní město, vybudované na křižovatce obchodních cest, i když je jeho historie zaznamená už od roku 742. Obecně je Erfurt považován za jedno z nejlépe udržovaných historických měst v Německu. Turisté chtějí vidět především most  Krämerbrücke a renesanční „typicky německé“ hrázděné domy. Dětem se bude líbit v mořském akváriu s více než čtyřmi tisíci mořských živočichů s venkovní expozicí suchozemských zvířat.
 • Gera
  Městečko Gera stojí za prohlídku. Spokojeni budou milovníci malířství (rodiště malíře Otty Dixe s galerií jeho děl), ale také milovníci dobrého německého piva (sklepy pivovaru – Geraer Höhler – slouží od 16. století a mají délku devíti kilometrů).
 • Jena
  Jena byla do konce 19. století považována za duchovní centrum Německa. Působili zde básníci Geothe a Schiller, filozofové Feuerbach a Hegel. Od konce 19. století  se však název města obvykle jedním dechem vyslovuje se jménem zakladatele světově proslulé firmy Carl Zeiss Jena. Návštěvníci proto míří do muzea optiky. Jena dala také světu „jenské sklo“, z něhož se dodnes vyrábí například žáruvzdorné skleněné nádobí(je v každé domácnosti).
 • Výmar (Weimar)
  Nestává se často, aby bylo celé město památkou chráněnou UNESCO. Tak je tomu v případě celé historické části Výmaru. Milovníkům všech múz nesmí ujít výmarské Bauhaus Museum a palác Wittumspalais, který je zasvěcen básníku Christophu Martinu Wielandovi (1733 1813), prvnímu překladateli Shakespearových děl do němčiny. Ve Výmaru byla po první světové válce roku 1919 vyhlášena první německá republika, zvaná proto Výmarská. Nedaleko Výmaru byl koncentrační tábor Buchenwald. Byl zbourán, pouze ponechána vstupní brána a zřízen pietní památník obětem.

Foto: Jena, to je pro celý svět Carl Zeiss, Jena – optické přístroje špičkové kvality. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno