Deggendorf

Deggendorf je město ležící ve východním Bavorsku ležící na břehu Dunaje nedaleko jeho soutoku s řekou Isar. Říká se mu „brána do Bavorského lesa“ a město zahrnuje jak nížiny po obou stranách Dunaje, tak i podhůří, které se zvedá směrem k horám na české hranici.

O městě

Deggendorf je krásné město ležící v jihovýchodním Německu přímo na řece Dunaj a na západním úpatí Bavorského a Českého lesa. Díky tomu působí město malebným dojmem, který při své návštěvě jistě oceníte.

Na začátku prohlídky města byste si měli všimnout jeho půdorysu ve tvaru hrušky, který vznikl v období středověku. Město si naštěstí zachovalo své středověké opevnění, což vám umožní plně zažít, jak se toto město cítilo ve středověku. První zastávku si udělejte u radnice, která se nachází v centru města. Uvidíte zde krásnou gotickou věž, která pochází přibližně z roku 1380.

Dále se budete chtít projít částí starého města, kde se dosud zachovalo středověké opevnění. Procházka po vrcholu cimbuří je nutností! Všimněte si zámečků, které kdysi patřily zámožným členům města a které se dnes staly městskými dominantami. Architektura těchto krásných sídel vám umožní skutečně pochopit, jaké to bylo bydlet ve městě na konci 19. století.

Deggendorf

Historie Deggendorfu

Deggendorf byl vždy strategicky důležitým místem. Kdysi se zde setkávala obchodní stezka vedoucí po proudu řeky Isar přes Dolní Bavorsko s dopravou podél Dunaje a se stezkami přicházejícími z Čech přes hory.

Díky své významné poloze v jižním Německu získal Deggendorf od vládců oblasti Wittelsbachů finanční výhody, podobně jako sousední Straubing. Po svém zbohatnutí a získání vlivu v raném středověku byl Deggendorf těžce postižen válkami a nemocemi a v jednu chvíli přišel o dvě třetiny obyvatel kvůli moru. Teprve v 18. století začalo město znovu získávat svou dřívější stabilitu.

Deggendorf nikdy nebyl silně průmyslovým městem, i když zde existovaly některé mlýny využívající sílu blízké řeky, a dnes stejně jako v dobách minulých žije ze své výhodné polohy na soutoku řek Isar a Dunaj a konkrétněji nyní na křižovatce dálnic mezi Regensburgem, Pasovem a Mnichovem. Kromě přístupu do Bavorského lesa lákají návštěvníky do této oblasti také rekreační zařízení ve městě a kulturní čtvrť Deggendorfu s muzei a starým městem.

Kultura a turismus

Dům velitele lodi Deggendorf

Památkově chráněná budova získala svou podobu v podstatě kolem roku 1590. Nachází se v historické osadě Deggendorf Urfahr, která byla již ve vrcholném středověku dopravním uzlem pro lodní dopravu. V letech 1643 až 1851 zde žili bohatí rejdaři, kteří ve skladech skladovali sůl a obilí.

Od července 2008, po rozsáhlé rekonstrukci, slouží dům jako informační, výstavní a společenské centrum. Kromě historického vývoje domu zde najdete také tématické výstavy s informacemi o vývoji spolkové vodní cesty Dunaj a zlepšení protipovodňové ochrany v oblasti od Straubingu po Vilshofen. Podkroví s historickým krovem je k dispozici pro kulturní a environmentální akce.

Muzeum řemesel Deggendorf

Speciální muzeum bylo otevřeno v roce 1991 a je věnováno regionálním a národním řemeslům. Osm oddělení poskytuje přehled o bohaté dolnobavorské řemeslné kultuře:

  • Historie řemesel
  • Muzejní tiskárna
  • Životopisy řemeslníků
  • Učňovské vzdělávání v oblasti změn
  • Ženy v řemeslech
  • Dřevěná řemesla v Bavorském lese
  • Gerbei – plavidlo na vodě
  • Řemesla v průmyslovém věku

Poutní kostel „Maria v růži“

Pozdně gotický kostel na Geiersbergu, který byl postaven kolem roku 1500, prošel v období baroka úpravami, například byla na věž přistavěna cibulová kopule. To se změnilo koncem 19. století, kdy byl kostel přestavěn v novogotickém stylu. Do této doby lze mimo jiné zařadit hlavní oltář, do něhož je integrován obraz milosti, což je dřevěná socha vytvořená kolem roku 1400. Dřívější význam poutě připomínají četné votivní tabulky, z nichž nejstarší pochází z roku 1483 a navazuje na tradici středověkých vyobrazení dobrodinců.

Deggendorfské cestování časem po Donaustadt s vévodkyní Agnes

Jedná se o prohlídku Deggendorfu od roku 1250, kdy bylo město založeno, až do současnosti. Pozoruhodné budovy, náměstí a výstup na radniční věž vás provázejí na cestě staletími a umožňují vám poznat minulost, najít zapomenuté a pochopit současnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno