Chemnitz

Byli jste se již někdy podívat ve městě Chemnitz? Ne? Tak to si s námi udělejte krátký výlet za naše hranice. Litovat nebudete, jelikož toto malé město má rozhodně co nabídnout!

Třetí největší město Saska

Chemnitz, česky Saská Kamenice, je malebné německé městečko v Sasku, které leží nedaleko českých hranic na severním úpatí Krušných hor. Svou rozlohou 221 km² patří mezi třetí největší město celého Saska. Český název je pak odvozen od řeky Kamenice, která místem protéká. Zajímavostí je, že díky dějinným zvratům, neslo město od roku 1953 do 31. května 1990 název Karl-Marx Stadt, podle německého filosofa a autora Komunistického manifestu, Karla Marxe. Jeho bustu pak dodnes najdete v centru města.

Chemnitz

Textilní centrum Německa

Místo, kde dnes Chemnitz leží, bylo pravděpodobně obýváno již v době pravěku, a to slovanskými zemědělci, kteří zde u řeky postavili své sídliště Kamienica. První písemné zmínky však pocházejí až z roku 1143, kdy zde byl postaven benediktýnský klášter, kolem kterého začala vznikat rychle se rozrůstající středověká ves. O pár let později udělil městu císař Fridrich I. Barbarossa práva svobodného říšského města. V dobách vrcholného středověku byla Kamenice centrem textilní výroby a obchodu a většina obyvatel pracovala v oděvnictví. V období průmyslové revoluce v 19. století pak bylo město již vyhlášeným průmyslovým centrem nazývaným saský Manchester. Během druhé světové války byl Chemnitz několikrát bombardován, a to zejména kvůli tomu, že zde bylo vyhlášené centrum vojenské německé výroby. Následkem těchto bombových útoků byly jednotlivé historické budovy silně poškozeny, což později vedlo i k výstavbě nevzhledných panelových domů.

Dnes je Chemnitz jednou z nejvýznamnějších hospodářských oblastí a od roku 2000 vykazuje město velmi vysoký růst HDP, díky čemuž se řadí mezi deset ekonomicky nejrychleji rostoucích měst Německa. Základním zdroji obživy jsou zejména služby, průmyslová výroba a strojírenství.

Co navštívit?

I přes to, že bylo město za války silně poničeno, zde můžete navštívit hned několik zajímavostí. Určitě se vydejte do čtvrti Kaβberg, nacházející se v historickém centru města, která je největší secesní čtvrtí v celém Německu. V centru pak najdete i krásnou starou radnici s portálem z 15. století, zámek na místně bývalého benediktínského kláštera nebo Roter Turm, věž z přelomu 12.-13. století, která byla součástí původního středověkého opevnění města.

Z modernějších památek by vám neměla uniknout technická univerzita, průmyslové muzeum, které je na seznamu památek Evropská cesta průmyslového dědictví, či jedna z nejvýznamnějších galerií moderního umění v Německu Gunzenhauser. Muzeum bylo otevřeno v roce 2007 a obsahuje přes 2 400 děl, které sesbíral Alfred Gunzenhauser.

Pro malé návštěvníky

Nedaleko města se pak nachází hrad Rabenstein, nejmenší hrad celého Saska, ke kterému si můžete udělat krátkou procházku. Pro výlety s dětmi pak doporučujeme návštěvu zoologické zahrady, ve které najdete kolem 200 různých druhů zvířat, či botanické zahrady se skleníky s exotickými rostlinami. Pro železniční nadšence je v Küchwaldském parku v centru města zpřístupněna úzkokolejka. Malá železnice o celkové délce dva kilometry zde začala jezdit již v roce 1954. Za pozornost zde stojí i moderní železniční depo s halou pro lokomotivy a velkým modelem železnice. V parku lze najít i centrum kosmonautů pojmenované podle Sigmunda Jähna. Návštěvníci zde mohou zažít fascinující cestu do vesmíru, absolvovat simulovaný let v kabině kosmické lodi či v astrotrenažeru otestovat svou fyzickou zdatnost.

hrad Rabenstein

Projíst se Saskem

Po vydatné procházce městem vám určitě také dost vyhládne, a proto nezapomeňte ochutnat místní vyhlášené dobroty. Oblíbený je pokrm Leipziger Allerlei, připraven z čerstvé zeleniny (květák, hrášek, mrkev a chřest), která je povařená v bujónu. Původně se do něj přidávali místní raci z řeky Kamenice, dnes jsou nahrazeni rybami či klobáskou. Mezi typické pokrmy patří místní ryby, zelné závitky Kohlrouladen či vepřový bůček Salzkrustenbraten. Na závěr hostiny si ke kávě dejte Leipziger Lerchen, neboli lipské skřivánky. Jedná se o malé koláčky plněné marcipánem a džemem.

Chemnitz je město s bohatou a dlouhou historií, ve kterém se rozhodně nebudete nudit ani po celý víkend. Vyrazte tedy za naše hranice a užijte si krásný výlet!

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno