Braniborsko (Brandenburg)

Braniborsko, země Spolkové republiky Německo, je turisty z naší země poměrně často navštěvovanou částí Německa. Z našich hranic to není až tak daleko. Braniborsko obklopuje Berlín, a zajet si do Berlína není problém. Braniborsko je dobrým tipem na několikadenní poznávací výlet. Návštěvník může vybrat podle svého zájmu a možností.

Braniborsko

Braniborsko (Brandenburg) leží na východě Spolkové republiky Německo. Jeho hlavním městemk je Postupim (Postdam). Východní hranici Braniborska, a zároveň

Postupim, hlavní město Braniborska.

státní hranici, tvoří řeka Odra. Na jihu sousedí se zemí Sasko, na západě se Saskem-Anhaltskem, na severu s Dolním Saskem a  Meklenburskem-Předním Pomořanskem.

Bez obav z cen

Braniborsko jednou ze šesti zemí, které vznikly na historickém podkladu po zániku „východního“ Německa.

Pro turisty je tato informace zajímavá: třebaže se stále ještě připomíná integrace a rovnoprávnost zemí bývalého komunistického sektoru, skutečnost je trochu jiná. Tyto země jsou v porovnání se „starými“ zeměmi chudší. Menší výdělky, vyšší nezaměstnanost. Což se ale na druhou stranu odráží ve zdejší cenové politice, která je přizpůsobena menší kupní síle místních. Lapidárně řečeno: návštěvník z Česka nemusí mít obavy, služby a zboží jsou v cenách, na které je zvyklý z domu, a někdy i nižší (to se týká zejména obchodních řetězců jako například Aldi, Kaufland a v nich potravin). Není také problém najít v Braniborsku ubytování dostupné každé kapse.

Dovolená v Braniborsku

V Braniborsku je z čeho vybírat, ať se turista zajímá a cokoliv: historie, kultura, stará i moderní architektura, technické památky, umění, sport, zábava, voda. Jediné, co v Braniborsku nenajdeme, jsou hory. Braniborsko má sice tu a tam nějaké kopečky, převážně se ale rozkládá v Severoněmecké nížině. A to je dobrá zpráva pro rekreační cyklisty, pro které je Braniborsko dobrou volbou.

Tipy na výlet v Braniborsku

 • Baroko. Klášter Neuzelle nazývaný barokním zázrakem
 • Fürst Pückler park a zámek Branitz v Chotěbuzi.
 • Gotika. Klášter Chorin ze 13. století, který je „učebnicovou ukázkou“ období tak zvané cihlové gotiky.
 • Historie filmu. Filmový park Babelsberg.
 • Historická města: Brandenburg an der Havel, Rheinsberg, Templin či Gransee.
 • In-line brusle. Flaeming Skate nazývaný rájem bruslařů. Sedm bruslařských okruhů malebnou krajinou v celkové délce 230 kilometrů Po cestách mnoho příležitostí k doplnění sil.
 • Muzea. Je možno navštívit na tři stovky muzeí.
 • Postupim (Potsdam), hlavní město země, s památkami UNESCO (více v samostatném článku).
 • Sklo.Museumsdorf Baruth je zaměřeno na vývoj a historii skla (300 let stará historie zdejší výroby, skleněná zahrada).
 • Technika. Průmyslové muzeum Brandenburg/Havel s poslední Siemens-Martinovou pecí v západní Evropě; huť Peitz, v níž se před 450 lety tavilo a lilo železo.
 • Těžba kamene. Rüdersdorf, Museumspark Rüdershof, největší vápencový lom v Evropě. Muzejní park se stálou expozicí, prohlídka lomu, projížďky terénní vozem nebo na horském kole.
 • Vodní cesty. Lodní zdvihadlo Schiffshebewerk Niederfinow, na havelsko-oderském kanálu. Lodi překonávají rozdíl 36 metrů. Turistům je dovolen vstup na palubu lodi, která je v právě v komořeOč se jedná? O lodní zdvihadlo, tzv. který lodím umožňuje překonat 36metrový výškový rozdíl.  Zdvihadlo si  můžete na vlastní kůži vyzkoušet na palubě osobních lodí.

Foto: Postupim, hlavní město Braniborska. (sxc.hu)

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno