Berchtesgaden

Berchtesgaden je malebné městečko v jihovýchodní části Bavorska. Pro turisty je Berchtesgaden atraktivní: v jeho bezprostřední blízkosti se rozkládá stejnojmenný národní park, z městečka v posledních desetiletích stalo středisko zimních sportů. Vysoko v horách nad Berchtesgadenem se nachází legendární Kehlsteinhaus, Hitlerovo Orlí hnízdo. Turisté přijíždějící do Berchtesgadenu nacházejí dokonalé zázemí.

Klimatické lázně Berchtesgaden

Berchtesgaden se svými asi devíti tisíci obyvatel nepatří mezi velká německá město. Přesto je na seznamu turisticky známých a hojně navštěvovaných míst jako významné

Národní park Berchtesgaden

klimatické lázně, jejichž okolí patří k nejkrásnějším alpským krajinám. Berchtesgaden leží na jihovýchodě Německa v malé enklávě obklopené ze tří stran rakouskou hranicí  asi 180 kilometrů od Mnichova.  Do rakouského Salzburgu to je asi 30 kilometrů. Z obou měst lze do Berchtesgadenu pohodlně cestovat i vlakem.

Příroda, sport a historie

Turisty do Berchtesgadenu přitahuje národní park, staré i novodobé historické památky a možnost sportovního vyžití nebo divácké účasti při některém mezinárodním sportovním podniku.

  • Milovníci zimních sportů znají zdejší bobovou dráhu (Bobbahn) v Königssee, která je pravidelným dějištěm světového poháru nebo ledovou arénu (Eishalle), která je otevřena půl roku od podzimu do jara a využívají ji turisté, místní obyvatelé i sportovci z Rakouska.
  • Velmi populární jsou také termální lázně(Watzmanntherme) obklopené zasněženými horami. Návštěvníkům je k dispozici obří vířivý bazén s hydro masážními prvky, bazén se slanou vodou, osmdesátimetrovou skluzavkou se zvukovými a světelnými efekty a dalšími atrakcemi. Do lázní a do ledové arény je možno koupit si kombi vstupenku. (Seznam německých akvaparků ZDE.)
  • V okolí Berchtesgadenu je několik sjezdovek, lyžařské běžecké trati s možností náročných horských lyžařských túr.
  • V letní sezoně se nabízí golfové hřiště.
  • Desítky kilometrů značených horských stezek a horolezeckých výstupových tras, lanovka na vyhlídkový Jenner a několik horských chat umožňují milovníkům horské přírody i běžným turistům poznat jedinečné scenérie nádherného koutu Alp.
  • Oblastí procházejí dva úseky mezinárodní alpské turistické cesty Via Alpina.

Národní park Berchtesgaden

Pro ochranu horské přírody byl v oblasti zřízen národní park Berchtesgaden. Smaragdově zelené jezero Königssee – osm kilometrů dlouhé, víc než kilometr široké a až 190 metrl hluboké – obklopují štíty Alp s nejvyšším vrcholem Watzmann (2713 m n. m.) na západě a štíty Jenner a Gotzenberg na východě. Jezero nelze pěšky obejít, protože horská hradba místy spadá až pod hladinu. Plavba výletní lodí však umožňuje poznat jinak nepřístupné břehy Královského jezera, dojít k dalšímu, výše položenému jezeru Obersee, případně. se obdivovat přírodnímu výtvoru – Ledové kapli (Eiskapelle).  Chráněná oblast je označována za klenot bavorských Alp a oázou klidu.

Další tipy

  • Pod východní stěnou Watzmannu se nachází turisty hojně navštěvovaný poutní klášter svatého Bartoloměje, založený v roce 1134. Monastýr pod vysokými štíty byl období romantismu inspirací pro mnohé krajináře. Ke klášteru je možno dopravit přes jezero Königssee lodí.
  • Atraktivní podívanou nabízí berchtesgadenský solný důl.

Orlí hnízdo se nestalo poutním místem

Berchtesgaden se dostav do povědomí také tím, že si v místní části Obersalzberg Adolf Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci vybudovali vily s podzemními kryty. Obersalzberg je z Berchtesgadenu dostupný kabinovou lanovkou nebo strmou horskou silnicí, která směřuje k hotelu Zum Türken. Z blízké planiny je úchvatný pohled na východní část bavorských Alp. Cesta, vyhrazená dále jen pro hromadnou dopravu, pokračuje k parkovišti, od něhož vede tunel a výtah k horské restauraci Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus), postavené v letech 1937-1939 jako Hitlerova čajovna. Kromě reprodukcí dobových fotografií přibližují podobu rozsáhlého komplexu budov, který zničily v dubnu 1945 anglické bombardéry, četné pohlednice, jež se tu prodávají. Obersalzberg a ruiny Hitlerova letního sídla se nikdy nestaly poutním místem Němců, ale jen okrajovou záležitostí.

Foto: Národní park Berchtesgaden. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno