Augsburg

Věděli jste, že toto německé město je třetím největším v Bavorsku, a že je také domovem otcem Mozarta? Pojďte ho navštívit s námi.

Historie

Augsburg byl založen v roce 15 př. n. l. římským císařem Augustem jako „Augusta Vindelicorum„. V roce 1985 oslavilo renesanční město na řece Lechu 2000 let od svého založení. Během pouhých několika let se Augsburg stal významným městem regionu. Současná Maximilianstraße, slavná silnice renesance, odpovídá římské Via Claudia, která vedla do Verony. Dodnes je hlavní osou historické části města.

Od 13. století byl Augsburg svobodným říšským městem. Listina z roku 1316 tuto císařskou bezprostřednost pro Augsburg uznává a přiznává tak Augsburgu úplná celní, daňová a soudní práva. V 15. a 16. století se Augsburg vyvinul ve významné obchodní centrum Evropy a byl domovem rodů Welserů a Fuggerů, které po celé století patřily k nejbohatším a nejmocnějším rodům na světě. K vzestupu Augsburgu přispěl zejména obchod s textilem.

Za zlatý věk Augsburgu se považuje 16. a 17. století. V této době bankéři císařského státu financovali císaře, město bylo prvotřídním centrem umění a díky dílům od stříbrníků přes tiskaře až po vědecké přístroje se Augsburg stal známým po celém světě.

Geografie

Jedno z největších a nejkrásnějších historických měst Bavorska v jižním Německu, Augsburg, leží na řekách Wertach a Lech, nedaleko úpatí Severních Alp. Augsburg byl založen Římany a je považován za jedno z nejstarších měst Německa. Dnes je klíčovým kulturním, průmyslovým a dopravním centrem a turistickým místem, kde žije více než 285 000 obyvatel.

Augsburg

Turismus

Augsburg je jedno z nejzajímavějších měst v celém Bavorsku. Nejen, že v 16. století zde byly vykonávány čarodějnické procesy, ale město je domovem i otcem Wolfganga Amadea Mozarta.

Schaezler Palace

Schaezlerův palác je pozoruhodnou ukázkou německé rokokové architektury, kterou navrhl Karl Albrech von Lespilliez, hlavní architekt bavorského královského dvora, pro obchodníka a bankéře Benedikta Adama Freiherra von Liebenhofen. Stavba byla zahájena v roce 1765 a dokončena v roce 1770. V budově se nachází Hodovní sál, taneční sál, který patří k nejvýznamnějším rokokovým projektům v Německu. Sál byl speciálně navržen pro návštěvu rakouské arcivévodkyně Marie Antoinetty, která cestovala do Versailles, aby se provdala za francouzského dauphina, pozdějšího Ludvíka XVI. V devatenáctém a dvacátém století téměř nedotčený taneční sál vykazuje vyřezávané dekorace, nástěnná zrcadla a bohatě zlacené štuky od slavných uměleckých bratrů Simpertů a Františka II Feichtmayra. sbírku obrazů evropských mistrů, včetně Cranacha, Dürera a Holbeina.

Dům Mozarta

Dům Leopolda Mozarta v Augsburgu je muzeum v německém Mozartově městě Augsburg. Nachází se v řemeslnickém domě ze 17. století, kde se v roce 1719 narodil Leopold Mozart, otec Wolfganga Amadea Mozarta. Od roku 1937 je v domě zřízena expozice a pamětní místo o historii rodiny Mozartů v Augsburgu. Do roku 2018 se muzeum jmenovalo „Mozarthaus Augsburg„. Po rekonstrukci bylo v roce 2020 znovu otevřeno pod novým názvem a se zcela novou stálou expozicí. Budova je třípodlažní a má zaoblený štít. Dům prošel změnami v 19. století. Nyní je to památkově chráněná budova.

Vodárna u Červené brány

Augsburg bylo postaveno na vyvýšené terase na ochranu před povodněmi na řekách Lech a Wertach. K získávání pitné vody byly nejprve vybudovány cisterny a hluboké studny. Když se s přibývajícím počtem obyvatel začaly zásoby pitné vody nedostávat, nechal patricij Leutpold Karg v roce 1412 postavit první vodárenskou věž. Technické znalosti pro toto vodárenské umění se do střední Evropy pravděpodobně dostaly z Itálie prostřednictvím obchodních styků.

Vodárna u Červené brány je nejstarší existující vodárna v Německu a pravděpodobně i ve střední Evropě. Sloužila více než 460 let, od roku 1416 do roku 1879, k zásobování Augsburgu pitnou vodou. Soubor vodárenských věží a domů kašnových mistrů je dnes architektonickou památkou Augsburgu. Vodárna byla 6. července 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO jako součást Augsburského vodohospodářského systému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno