Würzburg

Bavorské město Würzburg se rozkládá na obou březích řeky Mohan (Mein), mezi vinicemi. Na první pohled upoutá především pevnost Marienberg nad městem. Rezidence bavorských arcibiskupů byla společně se zahradami a rezidenčním náměstím zahrnuta do seznamu památek kulturního dědictví UNESCO v roce 1981. V současnosti patří rezidence státu Bavorsko. Komplex je také hlavním důvodem, proč do přjíždějí tisíce turistů.

Würzburg na seznamu UNESCO

Z České republiky je možno do Würzburg v Bavorsku dojet asi za šest hodin. Město leží na jedné z nejdůležitějších dálnic Německa mezi Norimberkem a Frankfurtem nad Mohanem. Také železniční spojení je rychlé a spolehlivé. Würzburg leží na březích Mohanu, v úrodném vinařském kraji severozápadního Bavorska, asi sto kilometrů od Norimberka. Přestože toto starobylé město kypí moderním životem, jeho uličky a malebná zákoutí navozují nostalgickou atmosféru časů a dějů dávno minulých, či pohádkových příběhů.

Würzburg, Starý mohanský most

Würzburská arcibiskupská rezidenci je jedinečná barokní stavba zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Traduje se, že císařovna Marie Terezie o ní mluvila jako o „zámku zámků“ a Napoleon I. sídlo knížat-biskupů ironicky označil za „nejkrásnější farní dvůr Evropy“. K architektonickým zázrakům a vyhledávaným cílům turistů z celého světa nepatří jen zámek s jedinečnou zahradou, ale i historický střed města.

Nejkrásnější farní dvůr

Historie měst a sahá do prvního tisíciletí naše věku. Biskupství bylo ve Würzburgu založeno v roce 74 1 . Na počátku 11 . století obdržela trhová vesnice obklopující biskupství městská práva a v roce 1 402 byla ve vzkvétajícím městečku otevřena univerzita, jež se brzy stala věhlasným střediskem evropských vzdělanců. Ve středověku se ve Würzburgu konaly takzvané „císařské sněmy“, které byly spojené s volbou říšského císaře.

  • Na přelomu 15. a 1 6. století ve Würzburgu působil významný pozdně gotický řezbář Tilman Riemenchneider, jehož díla je v ještě v současné době možno spatřit v Mohansko-franckém muzeu.
  • Románských a gotických památek se vzhledem k bouřlivým časům mnoho nezachovalo. Za zmínku však stojí původně románský dóm svatého Kiliána (z let 1040 až 11 8 7) či Nový chrám, v němž se mísí prvky románské s gotickými a barokními.
  • Hezkým zážitkem je procházka po Starém mohanském mostě, postaveném v letech 14 73 až 153 4. Návštěvníci mají co obdivovat dříve – malebné výhledy na město a blízké okolí, či dvanáct monumentálních dynamických barokních soch, které most lemují.

Zámek ve Würzburgu

Tvář měst a nejvíce poznamenalo baroko. Barokní domy a paláce jsou ve Würzburgu k vidění na každém kroku. Působivou ukázkou je zdejší zámek. S výstavbou v roce 1719 započal kníže-biskup Johann Phillip Franz von Schönborn.

Mohutná budova z okrového pískovce je uspořádána do podkovy a má tři křídla s čestným nádvořím, čtyřmi vnitřními dvory a dvorním kostelem v jižním křídle. V interiéru se nachází pět velkých sálů a přes 300 pokojů. Interiéry doslova hýří zlatem a zářivými barvami stropních i nástěnných maleb. Zvláště proslulé je schodiště, které přiléhá k vestibulu. Každým stupněm přibližuje k jedné z největších stropních maleb na světě. Velice působivou fresku o rozloze šesti set metrů čtverečních namaloval benátský mistr Giovanni Battista. Jsou na ní alegoricky znázorněny všechny tehdy známé světadíly.

  • Komplexní umělecké dílo doplňují dvě zahrady. Východní zahrada s podloubími utvářená podle pozdně barokního vkusu a přísně symetrická jižní zahrada rozdělená živými ploty, cestičkami a květinovými záhony.
  • Komplex budov je tak obrovský, že se sem pohodlně vejde nejen prohlídkový okruh, ale také státní archív, státní galerie s obrazy benátských mistrů, sbírky Muzea Martina von Wagnera, Státní vinné sklepy a instituce würzburské univerzity.

 

Náš tip

  • Stráně v širokém údolí řeky Mohanu jsou posety vinicemi. Zdejší bílé víno je vynikající. Nejlépe chutná v některé z vináren či přímo ve vinném sklípku.
  • Pro milovníky cyklistiky je ve Würzburgu několik půjčoven kol a dostatek cyklistických stezek, které  ulehčí putování po würzburských zajímavostech.

 

Foto: Würzburg, Starý mohanský most (sxc.hu)

 

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

Bavorské město Würzburg se rozkládá na obou březích řeky Mohan (Mein), mezi vinicemi. Na první pohled upoutá především pevnost Marienberg nad městem. Rezidence bavorských arcibiskupů byla společně se zahradami a rezidenčním náměstím zahrnuta do seznamu památek kulturního dědictví UNESCO v roce 1981. V současnosti patří rezidence státu Bavorsko. Komplex je také hlavním důvodem, proč do přjíždějí tisíce turistů.

Z České republiky je možno do Würzburg v Bavorsku dojet asi za šest hodin. Město leží na jedné z nejdůležitějších dálnic Německa mezi Norimberkem a Frankfurtem nad Mohanem. Také železniční spojení je rychlé a spolehlivé. Würzburská arcibiskupská rezidenci je jedinečná barokní stavba zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Traduje se, že císařovna Marie Terezie o ní mluvila jako o „zámku zámků“ a Napoleon I. sídlo knížat-biskupů ironicky označil za „nejkrásnější farní dvůr Evropy“. K architektonickým zázrakům a vyhledávaným cílům turistů z celého světa nepatří jen zámek s jedinečnou zahradou, ale i historický střed města. Würzburg leží na březích Mohanu, v úrodném vinařském kraji severozápadního Bavorska, asi sto kilometrů od Norimberk a. Přestože toto starobylé město kypí moderním životem, jeho uličky a malebná zákoutí navozují nostalgickou atmosféru časů a dějů dávno minulých. Turisté mohou mít dojem, že se ocitli uprostřed pohádkových příběhů svého dětství.

Nejkrásnější farní dvůr

Historie měst a sahá do prvního tisíciletí naše věku. Biskupství bylo ve Würzburgu založeno v roce 74 1 . Na počátku 11 . století obdržela trhová vesnice obklopující biskupství městská práva a v roce 1 402 byla ve vzkvétajícím městečku otevřena univerzita, jež se brzy stala věhlasným střediskem evropských vzdělanců. Ve středověku se ve Würzburgu konaly takzvané „císařské sněmy“, které byly spojené s volbou říšského císaře. Na přelomu 15. a 1 6. století ve Würzburgu působil významný pozdně gotický řezbář Tilman Riemenc hneider, jehož díla je v ještě v současné době možno spatřit v Mohansko-franckém muzeu. Románských a gotických památek se vzhledem k bouřlivým časům mnoho nezachovalo. Za zmínku však stojí původně románský dóm svatého Kiliána (z let 1040 až 11 8 7) či Nový chrám, v němž se mísí prvky románské s gotickými a barokními. Hezkým zážitkem je procházka po Starém mohanském mostě, postaveném v letech 14 73 až 153 4. Návštěvníci mají co obdivovat dříve – malebné výhledy na město a blízké okolí, či dvanáct monumentálních dynamických barokních soch, které most lemují.

Zámek ve Würzburgu

Tvář měst a nejvíce poznamenalo baroko. Barokní domy a paláce jsou ve Würzburgu k vidění na každém kroku. Působivou ukázkou je zdejší zámek . S výstavbou v roce 1719 započal kníže-biskup Johann Phillip Franz von Schönborn. Právě díky Schönbornům dnes Würzburg patří k nejkrásnějším sídelním městům Evropy. Mohutná budova z okrového pískovce je uspořádána do podkovy a má tři křídla s čestným nádvořím, čtyřmi vnitřními dvory a dvorním kostelem v jižním křídle. V interiéru se nachází pět velkých sálů a přes 300 pokojů. Interiéry doslova hýří zlatem a zářivými barvami stropních i nástěnných maleb. Zvláště proslulé je schodiště, které přiléhá k vestibulu. Každým stupněm přibližuje k jedné z největších stropních maleb na světě. Velice působivou fresku o rozloze šesti set metrů čtverečních namaloval benátský mistr Giovanni Battista. Jsou na ní alegoricky znázorněny všechny tehdy známé světadíly.

Komplexní umělecké dílo doplňují dvě zahrady. Východní zahrada s podloubími utvářená podle pozdně barokního vkusu a přísně symetrická jižní zahrada rozdělená živými ploty, cestičkami a květinovými záhony.

Komplex budov je tak obrovský, že se sem pohodlně vejde nejen prohlídkový okruh, ale také státní archív, státní galerie s obrazy benátských mistrů, sbírky Muzea Martina von Wagnera, Státní vinné sklepy a instituce würzburské univerzity.

Náš tip

Stráně v širokém údolí řeky Mohanu jsou posety vinicemi. Zdejší bílé víno je vynikající. Nejlépe chutná v některé z vináren či přímo ve vinném sklípku.

Pro milovníky cyklistiky je ve Würzburgu několik půjčoven kol a dostatek cyklistických stezek, které  ulehčí putování po würzburských zajímavostech

 

 

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
text-autospace:ideograph-other;
font-size:11.0pt;
font-family:“Calibri“,“sans-serif“;
mso-fareast-language:EN-US;}

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno