Regensburg (Řezno)

Regensburg, česky Řezno, je čtvrtým největším městem Bavorska. Leží nedaleko hranic s Českou republikou, z Folmavy i z Rozvadova něco mezi sedmdesáti a devadesáti kilometry. Do Regensburg se proto návštěvníci z naší země vydávají třeba jen na jednodenní nebo víkendový výlet. Pro návštěvníky má Regensburg bohatou nabídku zajímavostí, zejména historických. A všichni se shodují, že Regensburg je svou výstavností a stavebním stylem mezi středověkými městy výjmečný.

Regensburg: Mrakodrapy středověku

Pětipatrová stavba s masívním zdivem a dvakrát tak vysokou hranatou věží, připomínající zámek nebo městský hrad, takovou podobu měl „rodinný dům“ zámožného regensburského kupceve 13. a 14. století. Mohutné patricijské domy

Regensburg, katedrála svatého Petra

jsou nezaměnitelným vnějším znakem Regensburgu. Někdy bývají nazývány  mrakodrapy středověku. V dobách největší slávy jich ve městě stálo víc než padesát, do současné doby se jich zachovalo kolem dvaceti.

Bavorské Řezno udivuje i množství kostelů, jichž je na nevelké ploše Starého Města šestadvacet a některé z nich mají původ v 10. století.

Bohatli ze soli

Regensburští měšťané bohatli hlavně z obchodu se solí a zlatem. Sůl se vozila se z nedalekého Solnohradska a Regensburg byl střediskem obchodování. Svědčí o tom mohutná solná skladiště na břehu Dunaje, u Kamenného mostu.

Římská „díra“ ve zdi

V ulici Unter den Schwibbögen je dlouhá bílá zeď Biskupského dvora a v ní je průchod, jímž vede schodiště.  Průchod se nazývá Porta Praetoria. Jedná se o dochovanou bránu tábora římské legie Castra Regina, který v roce 179 stával na místě dnešního Regensburgu. Kolem tábora začala vyrůstat osada, o čemž svědčí kamenná deska, uložená v Městském muzeu. Vojenský tábor Římané nepostavili náhodou, už tenkrát tudy vedla důležitá obchodní cesta z jižní Evropy přes Alpy na sever. Právě poloha Regensburgu byla později jedním z klíčových faktorů jeho prosperity.

Názvy ulic podle hospod

Někdejší správci města vynalezli systém, jež jim umožnil vyhnout se přejmenovávání ulic po každé změně vládnoucí dynastie či režimu. Mnohé ulice jsou pojmenovány po hospodách, které v nich bývaly a většinou dosud jsou – U Bílé husy, U Zlatého medvěda, U Bílého beránka. Je to praktické i proto, že to usnadňuje hledání ulic i hospod, a je to také symbolem stability, která ve městě panuje.

Co nepřehlédnout

  • Katedrála svatého Petra (Dom St. Peter),dominanta Regensburgu
  • Římská věž (Römerturm) z počátku 13. století, pozůstatek vévodského dvorce Wittelsbachů
  • Porta praetoria – římská brána z dob Marka Aurélia (179)
  • Kamenný most (Steinerne Brücke) z let 1135–1146
  • Stará kaple (Alte Kapelle) z druhé poloviny 12. století s vnitřní rokokovou úpravou (1747).
  • Bazilika svatého Jimrama (Basilika St. Emmeram) – z 8. století, V 18. století barokně přestavěná
  • Zámek Thurn-Taxisů (Thurn und Taxis Schloß), původně klášter svatého Jimrama
  • Kostel svatého Jana (Stiftskirche St. Johann) vedle svatého Petra, s pamětní deskou připomínající křest 14 českých knížat v roce 845.

Náš tip

  • Při návštěvě Regensburgu je vhodné ze všeho nejdřív navštívit informační centrum a požádat o mapku či jiný turistický materiál (mají je v češtině).

Foto: Regensburg, katedrála svatého Petra (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno