Mnichov

Mnichov, metropole spolkového státu Bavorsko, bývá nazýván městem zelených parků a zahradních restaurací. Mnichov je rozložen na březích horsky průzračné řeky Isaru, v předhůří Alp. Vane-li z jihu vítr nazývaný fén a nebe je čistě vymetené, jsou jejich zasněžené vrcholky skoro na dosah. Mnichov je pro turisty zajímavý pro četné historické památky, proslulé pinakotéky, trhy, pivnice. Mnichov ale nežije jen historií a tradicemi, je to moderní dynamické město, sídlo mnoha firem, škol a institucí.

Mnichov: Město jarmarků

Mnichov (München) je se svými 1,3 milionů obyvatel třetím největším městem Německa (po Berlínu a Hamburku).
V polovině 8. století založili mniši z kláštera Tegernsee na levém břehu Isaru malou

Mnichov, Frauenkirche

„filiálku“ svého kláštěra. Osada, která kolem vznikla, se ve starých knihách připomíná jako Markt nach Munichen – tržiště u mnichů. To byl počátek Mnichova, dnešního třetího největšího německého města, hlavního města Bavorska. Turista si může vybrat, za čím do Mnichova pojede. Například za nákupy. Kromě hlavních obchodních ulic, jako je například Sendlinger Strasse, lze „nakupovací vášně“ uspokojit i na pravidelných jarmarcích, které se na jaře, v létě i na podzim (v druhé polovině října) konají na náměstí Maria-Hilf-Platz. Nejrozmanitější koření, sýry, klobásky a salámy, bavorská i cizokrajná vína jsou denně k dostání na velkém trhu potravin na Viktualienmarkt, kousek od kostela svatého Petra.

Mnichovské památky a pinakotéky

Do Mnichova se ale jezdí zejména za kulturou – za památkami a muzei. Turistické příručky uvádějí, že jich je možno v Mnichově navštívit kolem pětadvacítky, ale ve skutečnosti jich je víc. Seznam zahrnuje i galerie a zámecké expozice. Pro milovníky umění je však „povinná“ především návštěva Alte a Neue Pinakothek (Stará a Nová pinakotéka), které svými sbírkami náleží k předním obrazárnám evropského malířství (v neděli vstup volný).

  • Zajímavé je Německé lovecké a rybářské muzeum s bronzovým kancem místo poutače na chodníku.
  • Turisty stále přitahuje areál 20. letních olympijských her (19972), unikátní architektonické dílo.

Vyhlídková socha

Zelenou plochu při vnějším mnichovském obvodu představuje Terezina louka (Theresienwiesse), ležící asi dva kilometry jihozápadně od centra. Je tradičně vyhrazena pro lidové slavnosti a shromáždění. Na jejím západním okraji se tyčí Bavaria, alegorická postava vysoká téměř 20 metrů. Mohutná socha, pocházející z let 1844-1853, je opatřena průzory a uvnitř přístupná po schodech jako neobvyklá vyhlídka. Poblíž najdeme Síň slávy postavenou v dórském slohu, s bustami slavných bavorských osobností. Při severním okraji louky uvidíme druhou dominantu – novogotickou věž kostela svatého Pavla.

Legendární mnichovská piva

Dobrým důvodem k cestě do Mnichova je i pivo. I ten, kdo tomuto nápoji zrovna neholduje, by měl v tomto městě učinit výjimku a dát si aspoň malé kvasnicové (což je v Mnichově, kde se pije z litrových sklenic – tupláků, půllitr). Kdo neposeděl v Hofbräuhausu, v Anglické zahradě nebo pod lipami či kaštany v některé ze stovek mnichovských zahradních restaurací, nebyl v Mnichově.

Oktoberfest – „pátá sezona“

Zvláštní kapitolou je „mnichovská pátá turistická sezona“ – Oktoberfest. Na Terezině louce (Theresienwiesse) se tradičně koná od poloviny září a končí poslední neděli v říjnu. Největší lidová veselice na světě vznikla jako připomínka svatebních oslav korunního prince Ludvíka I., zakladatele velkoměstské urbanistiky Mnichova (a dědečka šíleného, Mnichovany dosud milovaného Ludvíka II. Bavorského). Svatba se konala v roce 1810.

  • Od roku 1872 začíná Oktoberfest v září, vždy v sobotu trvá obvykle 16 dní. Končí první říjnovou neděli. Pokud  tato neděle vyjde na 1. nebo 2. října, festival pokračuje až do dne německé státnosti (3. října).

 

Foto: Mnichov, Frauenkirche (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno