Mannheim

Mannheim ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko je významnou hospodářskou a kulturní metropolí regionu Rýn – Neckar. V Mannheimu žije asi 320 tisíc obyvatel. Ve městě s historií sahající do prvního tisíciletí sídlí nebo bylo založeno množství technologických a průmyslových společností, jejichž značky přsáhly německé hranice. Kromě dynamického života s veškerými výdobytky moderní doby najdou turisté uklidnění při prohlídce četných historických památek.

Dlouhá historie Mannheimu

První zmínky o Mannheimu pocházejí z roku 766, ale v té době se jednalo o rybářskou osadu na břehu Rýna. Ve 13. století se obec stala majetkem dynastie Wittelsbachů,kteří v polovině 14. století postavili strážní hrad. O sto let později

Mannheim

Mannheimu žilo asi sedm set obyvatel. Městem se Mannheim stal na počátku 17. století. V té době započala stavba pevnosti Friedrichsburg (podle zakladatele Fridricha IV.). Fortifikační ráz zůstal dodnes zachován.

Podstatného „zjemnění“ se Mannheimu dostalo, když si zde kurfiřt Karel Filip III. postavil zámek a spolu s ním vyrostl i jezuitský kostel (1760). Mannhein s už 25 tisíci obyvatel se stal sídelním městem. Se šlechtou přišla do města kultura a hospodářský rozvoj. Po přesídlení falckého dvora do Mnichova  začalo období stagnace.

Příchod průmyslu

„Nový dech“ chytil Mannheim v první polovině 19. století. Vyrostl říční přístav na Rýnu, město spojila s Heidelbergem železnice. V roce 1865 začala v Mannheimu podnikat firma BASF, jejíž chemicé výrobky dobyly celý svět. Dosud neznámý podnikatel Karel Benz nechal v Mannheimu patentovat podivný stroj – vozidlo s benzínovým motorem (1886). A za asi 35 let poté zde byl veřejnosti představen další „ikonický“ výrobek – traktor Bulldog. Julius Harty zde postavil první letoun s raketovým pohonem, který poprvé vzlétl z frankfurtského letiště v roce 1929. Když byl v roce 1930 Mannheim mostem spojen s Ludwigshafenem, zdálo se, že průmyslový rozvoj nemůže nic zastavit. Zastavila ho druhá světová válka. Mannhein byl jako strategicky důležité město z valné části vybombardován a v roce 1945 obsazen americkou armádou.

  • Značná část památek byla po válce znovu postavena do původního vzhledu.

Multikulturní město

Současný Mannheim je moderní multikulturní město. Za prací a lepšími životními podmínkami přišlo do Mannheimu mnoho lidí jiných národností  – Turci, Italové, Srbové, Poláci, Řekové, Chorvati. Jinou než německou národnost má v současné době víc než pětina obyvatel.

Památky a zajímavosti

  • Druhý největší barokní zámek v Evropě,
  • jeden z nejkrásnějších evropských souborů secesních budov,
  • radiokomunikační věž vysoká218 metrů, nejvyšší stavba Mannheimu,
  • moderní planetárium,
  • synagoga,
  • mešita,
  • tři muzejní instituce: Reiss-Engelhorn-Museen, Technoseum a Kunsthalle,
  • Vysoká škola hudby a dramatického umění,
  • Bádensko-Württemberská akademie popové hudby,
  • Vysoká škola techniky a umělecké tvorby
  • a Akademie svobodných umění.

 

Foto: Mannheim (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno