Hannover

Hannover leží v přechodném území mezi Severoněmeckou nížinou a Dolnosaskou pahorkatinou na řece Leine, a u významného německého Středozemského průplavu (Mittelland-Kanal). Má 525 000 obyvatel a je administrativním, hospodářským střediskem a vědecko-kulturním centrem Dolního Saska. V roce 200O se v Hannoveru konala světová výstava EXPO 2000.

Hannover: Historie

Počátky Hannoveru lze hledat v 11. století, kdy na brodu řeky Leine byla vesnice Figislege a zemědělský statek. Východně od toho vznikl městys Hannovere již v roce

Hannover

1202 označovaný za město, které si v roce 1230 postavilo radnici. Vévoda Jiří z Brunšviku Lüneburku povýšil Hannover v roce 1636 na svou rezidenci. Od roku 1837 byl Hannover hlavním městem stejnojmenného království, které bylo v roce 1866 anektováno Pruskem. Univerzita v Hannoveru byla založena v roce 1831.

Hannover: Zajímavosti

  • V městě jsou četná muzea, mnoho divadel i zoologická zahrada.
  • Hannover je důležitou křižovatkou železnice a dálnic, má mezinárodní letiště a čtyři přístavy na průplavu.
  • Světové postavení si drží jako veletržní město.
  • Střed města je pěší zónou.
  • Gotický kostel na náměstí Marktkirche má věž vysokou 98 metrů,
  • opodál je stará radnice (1409-90).
  • V zámku Leineschloss zasedá Zemský sněm; původně barokní zámek byl přestavěn v klasicistním slohu.
  • Hlavním představitelem klasicismu je Wangenheimův palác, v němž je Ministerstvo hospodářství Dolního Saska.
  • Mezi novější skvosty architektury patří Kongresové středisko,
  • správní středisko společnosti Continental,
  • výšková budova Anzeiger (expresionismus).
  • Za nejhezčí hrázděnou budovu je považována bývalá míčovna, dnes divadlo.

Rozbitý kostel jako válečné memento

Za druhé světové války byl Hannover bombardován jako průmyslové středisko dost často, těžké nálety začaly v září 1943 a pak z 5. na 6. ledna 1945, při kterém zahynuly stovky českých nuceně nasazených mladých lidí. Historické centrum bylo zničeno ze 70  procent. Přesto četné historické památky byly obnoveny, jen kostel sv. Jiljí (Aegidienkirche) byl ponechán ve zříceninách jako memento a památník obětem války.

Od roku 1946 je Hannover zemským hlavním městem Dolního Saska.

Hameln, legenda o krysaři

V roce 1284 zmizelo z Hamelnu, městečka vzdáleného asi padesát kilometrů od Hannoveru, na 150 dětí. Říká se, že je ze msty odvedl krysař, který nedostal zaplaceno za to, že svou píšťalkou zbavil město všeničících hlodavců. Legenda o krysaři se v Hamelnu zachovala a každou neděli ji znovu oživují na pódiu u kostela místní ochotníci. Město si také drží tři krysaře. Hameln je malebné městečko na břehu řeky Wesseru, podle níž se zdejší architektuře říká „wesserská renesance“. Jejím nejvýraznějším prvkem jsou hrázděné domy s bohatě zdobenými fasádami. Jejich rekonstrukce se děla s příslovečnou německou důkladností: domy byly postupně rozebírány, veškeré použitelné součásti ošetřeny a potom znovu sestaveny do původní podoby s vnitřkem přizpůsobeným požadavkům moderního bydlení. Vzniklo tak pozoruhodné dílo, které stojí za vidění.

 

Foto: Hannover (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno