Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main)

Frankfurt nad Mohanem, největší město spolkové země Hesenska,  má historii, která sahá až do prvního tisíciletí. A třebaže jich po válce moc nezbylo, ve Frankfurtu na Mohanem jsou i historické památky. Za nimi se ovšem do Frankfurtu příliš nejezdí. To, co chce turista obvykle vidět, je moderní architektura. Město ježaté výškovými budovami, skutečné mrakodrapy. Představy turistů skutečnost překonává – Frankfurt nad Mohanem je opravdové velkoměsto „manhattanského střihu“. Vždyť se mu také říká Mainhattan.

Nová tvář Frankfurtu

Do války byl Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main) středověkým německým městem s gotickou katedrálou a starým středem tvořeným hrázděnými domy a klikatými uličkami.Ke konci druhé světové války bylo město z podstatné části zničeno britským bombardovacím letectvem. Frankfurt tehdy ležel v troskácha jeho původní vzhled se

Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main)

podařilo obnovit jen v nepatrném zlomku. Po válce nabyl strategicky dobře situovaný Frankfurt nad Mohanem důležitějšího významu. Ekonomický růst v 60. letech dvacátého století se projevil nedostatkem místa pro sídla přicházejících firem. Řešením byly stavby výškových domů.

  • Frankfurt am Main je bankovním a veletržním centrem, ale také „nejameričtějším“ městem Německa. Ve Frankfurtu měla velkou základnu americká vojska. Jejich odchodem v polovině 90. let došlo k druhotnému pozitivnímu jevu: uvolněná sídliště amerických vojáků vyřešila tehdejší bytovou krizi.

Frankfurt nad Mohanem roste do výšky

Frankfurt nad Mohanem se vypíná spíš do výšky než do šířky.  Žije v něm asi 670 tisíc lidí, z toho třetinu tvoří cizinci, takže atmosféra je tu značně internacionální a oproti například bavorskému Mnichovu méně konzervativní a tolerantnější. I nábožensky je Frankfurtsko pestré, leží na pomezí katolického jihu a protestantského severu. Ve Frankfurtu je největší letiště na evropské pevnině, jedna z nejvýznamnějších světových burz, Evropská centrální banka. Přesto místní tvrdí, že oproti Berlínu je tam relativní klid. Hranicí mezi severním a jižním Frankfurtem je Mohan.

Do Frankfurtu za kulturou

Lidé obchodní návštěvu Frankfurtu nad Mohanem rádi spojí s výstavou (na 150 muzeí a různých galerií či výstavních síní), s divadelním představením (pětadvacet divadel) anebo s veletrhem, kterých se ve Frankfurtu za rok vystřídá přes padesát (přičemž knižní a hudební jsou největší na světě.

  • Každou středu jsou do osmi večer volně přístupná téměř všechna frankfurtská muzea (židovské v sobotu),
  • od jara do podzimu se ve městě pod širým nebem odehraje bezpočet koncertů a kulturních akcí – některé opakovaně, jako třeba Osterspaziergang – velikonoční procházka po stopách zdejšího rodáka J. W. Goetha s pouličními divadelními a poetickými výstupy,
  • dále Muzejní noc,
  • Museumsuferfest na nábřeží Mohanu,
  • podzimní vinobraní, při kterém teče proudem zejména místní specialita – jablečné víno (ebbelwoi) a kde je možno pochutnat si na frankfurtských párcích nebo na královském koláči s ořechovou polevou.

Festivaly, svátky a nové tradice

Na květnový Partnerschaftsfest se do Frankfurtu sjíždějí umělci z partnerských měst Birminghamu, Milana, Tel Avivu a Prahy. Svátky hudební se mísí s kulinářskými, středověké s moderními.

Poměrně novou tradicí je Svátek mrakodrapů , k nimž měli Frankfurťané až do osmdesátých let vztah rezervovaný, ale v současné době je povýšili na symbol města a jsou na ně hrdí – zvlášť když ty nejnovější sklízejí jednu architektonickou cenu za druhou.

Další turistické cíle

  • Zeil, nejdelší nákupní zóna v celém Německu.
  • Největší německé letiště.
  • Nejznámějším historickým centrem je náměstí Römerberg na severním břehu řeky s radnicí a replikami historických hrázděných domů.
  • Burza – původně z roku 1879, za války zničená, v roce 1957 obnovena, nejvýznamnější burza cenných papírů v Německu.
  • Katedrála – gotika, postavená ve 13. – 15. století z červeného pískovce, 95 metrů vysoká věž, od roku 1562 se v ní konaly císařské korunovace.
  • Stará opera je replikou originálu, který byl zničen za války.
  • Výstaviště – poblíž hlavního vlakového nádraží, postaveno v letech 1907 – 1909 a rekonstruováno v roce 1986, symbolem výstaviště je 256 metrů vysoká věž.
  • Muzeum moderního umění – otevřeno v roce 1991, hlavně sbírky umění 60. let 20. století.
  • Frankfurt má jedny z nejatraktivnějších zoologických a botanických zahrad na světě.

Důležité informace

Z Prahy do Frankfurtu je to asi 600 kilometrů. Hlavní informační centrum na náměstí Römerberg, č. 27. Má otevřeno denně od 9.30 do 17.30, v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Informace je možno dostat na hlavním nádraží (všední dny osm až 21, víkend devět až 18 hodin) nebo na oficiálním webu města.

 

Foto: Frankfurt nad Mohanem (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno