Braniborská brána v Berlíně

Braniborská brána je jedním z atributů hlavního města Německa Berlína. V historii se s ní pojí nejedna důležitá událost. Braniborská brána uzavírá hlavní berlínskou třídu Pod Lipami. Nikdo z návštěvníků Berlína ji při prohlídce města nemůže minout.

Braniborská brána, národní symbol

Začneme-li prohlídku Berlína pod televizní věží na Alexandrově náměstí (Alexanderplatz), obvykle se vydáme po slavné třídě Pod Lipami (Unter den Linden). Dovede nás k výraznému symbolu města – Braniborské bráně (Brandenburger Tor).

Braniborská brána v Berlíně

Pro turisty – pamětníky má prohlídka Braniborské brány a jejího okolí zvláštní kouzlo. V době rozdělení Berlína na západní a demokratickou část („berlínská zeď“) se Braniborská brána nacházela v hraničním pásmu – zeď stála přímo za branou. Pohyb kolem ní byl střežen, prohlídka nemožná. Proto se v současné době kolem Braniborské brány shromažďují různí aktivisté, pořádají se různé performance, vystavují petiční  listiny ke sběru podpisů. Ale právě tak je okolí Braniborské brány využíváno různými  prodejci komerčních upomínek na nedávnou historii.

  • Braniborská brána byla do roku 1989 symbolem rozdělení. Nyní je naopak atributem sjednocení Německa.
  • Braniborská brána je považována za národní symbol.Proto byl její motiv využit na rubovou stranu německého eura.

Braniborská brána: Inspirace antikou

Braniborská brána byla vystavěna v roce 1734. Byla součástí opevnění Berlína. Svou novoklasicistní podobu má od roku 1791. O dva roky později byla její výzdoba dokončena instalací tak zvanou kvadrigou – pět metrů vysokým sousoším. Představuje koňské čtyřspřeží, které z vozu kočíruje okřídlená bohyně symbolicky vjíždějící do města.

Braniborská brána má úctyhodné rozměry: na šířku 65,5, na výšku 26 a do hloubky jedenáct metrů. Projet branou se dá pěti průjezdy. Je tvořena bohatě zdobenými sloupy (v průměru mají skoro dva metry). Podle klasicistních zvyklostí napodobuje architektonická forma i výzdoba antické vzory. Brána je zdobena výjevy z antické mytologie.

Za druhé světové války byla Braniborská brána těžce poškozena při bombardování Berlína. Opravena, i když ne důsledně, byla v polovině padesátých let.

Braniborská brána je vystavěna z pískovce, který v prostředí velkoměsta trpí. V roce 2000 započala její dva roky trvající rekonstrukce, po níž skutečně „prokoukla“. Od té doby ještě víc přitahuje zájem turistů z celého světa.

Kam za branou

  • Když projdeme Braniborskou bránou, odbočením doprava se dostaneme k historické budově Reichstagu a v modernímu komplexu Budestagu.
  • Přímo za branou začíná další slavná berlínská třída 17. Června (Strasse Des 17. Juni).
  •  Při odbočení vlevo za branou se dostaneme k berlínskému památníku holocaustu.

Foto: Braniborská brána v Berlíně (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno