Bodamské jezero

Bodamské jezero bývá označováno jako německá riviéra. Jezero na hranici tří zemí je obklopeno podhůřím Alp, s mírným, skoro středomořským klimatem a jižní vegetací – oleandry, kaktusy, palmy a cypřiši. Němci o Bodamském jezeru také říkají, že zde bydlí jaro. Bodamské jezero – do třetice nazývané rovněž Kostnické či Švábské moře – se nachází na samém jižním okraji Spolkové republiky Německo.

Bodamské jezero: Největší v Německu

Bodamské jezero má rozlohu 500 čtverečních kilometrů. Jeho břeh měří 273 km, z čehož většina patří Německu.S délkou 63 kilometry a šířkou 14 kilometrů je

Bodamské jezero, Bodensee

Bodamské jezero (Bodensee)největším jezerem v Německu. Další zajímavostí je, že blízko festivalového města Bregenzu vtéká do jezera řeka Rýn a u Weilu z něj zase vytéká. V západní části doplňují jezero dva protáhlé zálivy, severnější Überlinger See a jižnější Untersee, přecházející v další zátoky.

Bodamské jezero je ideálním místem pro vyznavače vodních sportů a surfaře či jachtaře lze potkat na mnoha místech. Převládající rovina okolo je navíc jako stvořená pro cyklistické výlety. Jezero lze bez problémů přehlédnout. Dopravu přes Bodamské jezero a výletní plavby obstarávají lodě a trajekty.

Bodamské jezero a velké osobnosti

Malebný přístav Lindau leží v tak zvaném trojúhelníku mezi Německem, Rakouskem a Švýcarskem na území Bavorska a Bádenska-Württemberska. Známé je rovněž univerzitní město Kostnice a Friedrichshafen, kde se nachází Zeppelinovo muzeum. Obzvlášť příjemné podnebí má oblast na jihozápadě jezera, takže není divu, že se sem ročně vydají přes tři milióny turistů.

  • Bodamské jezero se svojí romantickou okolní krajinou odjakživa přitahovalo básníky a malíře, kteří zde hledali inspiraci. Usadila se tu například básnířka Annette von Droste-Hülshoff, spisovatel Viktor von Scheffel, romantik Friedrich Hölderlin, malíř Otto Dix.
  • V elitní internátní škole v Salemu studovali například princ Filip, manžel anglické královny Alžběty, či španělská královna Sofie.
  • Nejjižněji položené lázně v Německu Überlingen jsou hojně vyhledávány nejen Němci, ale také zahraničními návštěvníky. Mají skvělé léčebné zázemí, zdravé povětří a krásné okolí.
  • Lázeňští hosté se mohou vydat do muzea panenek,
  • vyjet si lodí na ostrov květin Mainau,
  • podniknout vycházku do kláštera Birnau
  • nebo se podívat do středověkého městečka na kůlech Uhldingen.
  • Romantický středověký ráz si zachoval Pfullendorf. Leží mezi Bodamským jezerem a Dunajem. Jsou zde pozoruhodné domy, které patří k nejstarším v jižním Německu.

Doprava k Bodamskému jezeru

Zřejmě nejrychlejší a nejpohodlnější doprava z Česka k Bodamskému jezeru vlastním automobilem je po trase: Praha, Rozvadov, Mnichov, a poté směrem na Memmingen a Lindau.

Lindau: Paláce a vzducholoď

Z Lindau to je o něco více než 20 kilometrů daleko do druhého největšího města na Bodamském jezeru, Friedrichshafenu. Právě z něj se v roce 1900 vznesla první vzducholoď, postavená hrabětem Ferdinandem von Zeppelinem, jehož muzeum lze najít nejen zde, ale i na dalších místech. Přístav oživuje velký vodotrysk, ale dominantou města je zámecký kostel ze 17. století, v němž lze nalézt obrovské varhany. Patrně nejmalebnějším místem na jezeře je starobylý Meersburg s Novým a Starým palácem a mnoha dalšími pamětihodnostmi. Někdejší rybářská vesnice získala statut města ve 13. století.

Kousek Česka u Bodamského jezera

Roku 1415 byl v Kostnici na břehu Bodamského jezera upálen český náboženský myslitel a reformátor Jan Hus. Turista se do města dostane vlakem, nádraží se nachází přímo v centru, v návaznosti na přístav, odkud je spojení lodí na všechna přilehlá místa. Automobilista najde okolo středu Kostnice několik velkoprostorových parkovacích domů. Historické a obchodní centrum jsou v přímé návaznosti. V Kostnici lze najít i další místa, která souvisí s Husovým pobytem. Bývalý koncil, kde obhajoval své názory a kde rok po jeho upálení volili papeže, se zachoval dodnes a lze ho najít v těsné blízkosti přístavu. Nedaleko od koncilu v historickém jádru Kostnice lze najít Husovu ulici a téměř na jejím konci historický dům, ve kterém bydlel Hus po dobu svého zdejšího pobytu. V roce 1923 v něm byl zřízen Husův památník, který je majetkem České republiky.

Foto: Bodamské jezero, Bodensee (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno